Informacje o projekcie:
- Projekt: Wkład w poprawę przepustowości i kontroli drogowego przejścia granicznego w Połowcach
- Beneficjent: Wojewoda Podlaski
- Obszar wsparcia: Bezpieczeństwo, stabilność i wsparcie reform
- Województwo: podlaskie
- Przyznane dofinansowanie: 15 886 806 franków szwajcarskich
- Wkład strony polskiej: równowartość 2 803 554 franków szwajcarskich
- Okres realizacji projektu: 01.07.2012 r. - 30.11.2016 r.
- Strona internetowa projektu
Osiągnięte rezultaty:
- zbudowano obiekty przejścia: budynek usługowy nr 2, budynek administracyjny nr 3, pawilony odpraw celno-paszportowych samochodów ciężarowych, budynek kontroli szczegółowej ruchu pieszego, wiaty,
- zbudowano sieć i infrastrukturę zewnętrzną: stację transformatorową, kablowe linie zasilające i oświetlenie terenu, budynek techniczny z kotłownią, zewnętrzną sieć cieplną, kanalizację teletechniczną,
- zakupiono urządzenia i wyposażenie obiektów,
- rozbudowa infrastruktury objęła dodatkowe elementy: profesjonalne lądowisko dla helikopterów, pas dezynfekcyjny do kół i podwozi ciężarówek oraz izolatorium dla osób z chorobami zakaźnymi, a także nawierzchnię z systemem antyucieczkowym.
Otwarte, lecz bezpieczne granice
Warunki jakie panowały na polsko – białoruskim przejściu w Połowcach trudno nazwać europejskimi – kontrole odbywały się w tymczasowych namiotach, pomieszczenia administracyjne umieszczono w kontenerach stojących przy drodze, brakowało również sprzętu i wyposażenia. Z tego powodu, przejście w Połowcach obsługiwało tylko ruch lokalny (jedynie Polaków i Białorusinów), nie można było również odprawiać tu samochodów ciężarowych i autokarów. Na skutek prac podjętych w lipcu 2012 roku sytuacja ma się diametralnie zmienić. Od tego czasu jest tu bowiem realizowany projekt rozbudowy i modernizacji przejścia, dofinansowany przez fundusz szwajcarski.
Dzięki niemu przejście w Połowcach będzie można nazwać w pełni europejskim miejscem kontroli. Na terenie przygranicznym powstały niezbędne budynki (m.in. pomieszczenia dla służb celnych, granicznych, administracji oraz przeznaczone do szczegółowej kontroli pieszych), a także cała infrastruktura. Nie zabrakło również budynków usługowych, sanitarnych oraz specjalnych wiat, gdzie będzie można odprawiać samochody ciężarowe. Pomieszczenia zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt (m.in. specjalny rentgen do prześwietlania samochodów), co znacznie zwiększy bezpieczeństwo i pomoże zapobiegać przemytowi (zarówno towarów, jak i ludzi). Celnicy będą mogli szybciej i w komfortowych warunkach odprawiać wjeżdżających i wyjeżdżających z Polski (szacuje się, że dzięki tym inwestycjom przepustowość przejścia wzrośnie kilkukrotnie). Będą mogli z niego skorzystać również obywatele innych krajów, a także podróżujący autokarami i wiozący towary kierowcy samochodów ciężarowych do 7,5t.
Tekst opracowany przez Agatę Motyl.
(zdjęcia: archiwum beneficjenta)