Informacje o projekcie:
- Projekt: Wieloaspektowy Program Rozwoju Sami Sobie w mikroregionie Dolina Strugu
- Beneficjent: Regionalne Towarzystwo Rolno-Przemysłowe "Dolina Strugu"
- Partnerzy projektu:
- Towarzystwo Przeciwdziałania Uzależnieniom „Trzeźwa Gmina”
- Okręgowa Spółdzielnia Telefoniczna w Tyczynie - Partner szwajcarski: Pro Future Investments
- Obszar wsparcia: Bezpieczeństwo, stabilność i wsparcie reform
- Województwo: podkarpackie
- Przyznane dofinansowanie: 3 564 294 franki szwajcarskie
- Wkład strony polskiej: równowartość 288 862 franków szwajcarskich
- Okres realizacji projektu: 09.08.2011 r. - 31.12.2016 r.
- Strona internetowa projektu
Osiągnięte rezultaty:
- wsparcie rozwoju gospodarczego (utworzenie inkubatora instytucjonalnego, klastra turystycznego, klastra przedsiębiorów i przetwórców, wsparcie pośrednie dla biznesu, dotacje bezpośrednie dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz wypromowanie marki Dolina Strugu),
- powstało 10 Inter-Klubów, lokalnych miejsc integracji, w których wspomagana jest aktywność e-learningowa i przeprowadzane są kursy obsługi komputera (przeszkolono 1 400 osób).
- w ramach projektu "Szkoła Liderów" liczba uczniów stacjonarnych wyniosła 105, zaś wszystkich osób biorących udział w zajęciach przekroczyła 700,
Aktywnie na rzecz regionu: Wieloaspektowy program rozwoju gmin Doliny Strugu
Celem projektu było zaktywizowanie miejscowej ludności, wsparcie w promowaniu tradycji Podkarpacia oraz pomoc lokalnym przedsiębiorcom i rolnikom w rozwijaniu własnych biznesów.
Oprócz działań szkoleniowych i integracyjnych, postawiono na lokalne produkty i miejscowe receptury, które od wielu dziesiątek lat przekazywane są w rodzinach. W ramach projektu powstała także miejscowa Szkoła Liderów, której zadaniem jest przygotowanie aktywnych i wyróżniających się osób do pracy na rzecz regionu oraz aktywizowania innych mieszkańców. Na zajęciach młodzi liderzy poznają umiejętności, których zazwyczaj nie obejmuje klasyczny program nauczania, a które są przydatne w życiu. Wśród kursów można znaleźć takie, które pomagają w dyskusji (nauka negocjacji, argumentowania), uczą współpracy w większej grupie (organizowanie pracy, komunikacja, role w zespole), a także pomagają zrozumieć zachowania człowieka (podstawy psychologii społecznej). Szkoła jest otwarta na wszystkich chętnych, od gimnazjalistów, aż po osoby dorosłe, chcące włączyć się w działalność na rzecz rozwoju Doliny Strugu. W kliku miejscowościach powstały również Inter-kluby, w których mieszkańcy mają możliwość podszkolenia się z podstawowej obsługi komputera, a także uczestnictwa w dedykowanych kursach.
Tekst opracowany przez Agatę Motyl.
(zdjęcia: archiwum beneficjenta)