Informacje o projekcie:
- Projekt: Od wizji - do nowoczesnego zarządzania podregionem Gotania
- Beneficjent: Gmina Miejska Hrubieszów
- Partnerzy w projekcie:
- Gmina Hrubieszów
- Gmina Dołhobyczów
- Gmina Komarów-Osada
- Gmina Mircze
- Gmina Tomaszów Lubelski
- Gmina Trzeszczany
- Gmina Tyszowce
- Gmina Uchanie
- Gmina Werbkowice
- Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny - operator Dotacji - Obszar wsparcia: Bezpieczeństwo, stabilność i wsparcie reform
- Województwo: lubelskie
- Przyznane dofinansowanie: 4 138 048 franków szwajcarskich
- Wkład strony polskiej: równowartość 400 953 franków szwajcarskich
- Okres realizacji projektu: 09.08.2011 r. - 31.07.2016 r.
- Strona projektu
Osiągnięte rezultaty:
- opracowano Zintegrowaną Strategię Rozwoju Gotanii, której analizy, opracowania i kierunki rozwoju, uzgadniane z mieszkańcami na etapie tworzenia, stanowią bazę dla wielu podejmowanych działań,
- przeprowadzono 44 szkolenia dla 660 mieszkańców obszaru Gotanii,
- dofinansowano ponad 50 organizacji pozarządowych,
- blisko 90 osób otrzymało wsparcie na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
- zwiększono bazę noclegową o 127 miejsc,
- zorganizowano cykliczny Międzynarodowy Festiwal Kultury Antycznej Gotania.
Od wizji - do nowoczesnego zarządzania podregionem Gotania
Trututu! Trąbka wzywa do boju, powodując poruszenie zarówno w obozie barbarzyńskich Gotów, jak i rzymskich legionistów. Wszędzie słychać wykrzykiwane rozkazy i szczęk oręża, dzielni żołnierze dociągają ostatnie rzemienie, by za chwilę stanąć przeciw sobie na polach pod Hrubieszowem. Jedni z nich będą bronić swojego miasta, drudzy przybyli, by podporządkować je rzymskiej władzy.
Spotkanie Gotów i Wandalów na bitewnym polu odbyło się wiele wieków temu, ale pamięć o nim nie zaginęła. W ramach projektu dofinansowanego z funduszu szwajcarskiego mieszkańcy i lokalne organizacje pozarządowe, działające na terenach zamieszkiwanych dawniej przez barbarzyńców, zadbały o dziedzictwo kulturowe i obyczajowe Gotów, promując jednocześnie okolice Kotliny Hrubieszowskiej. Turyści mogli wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu Kultury Antycznej Gotania i na własne oczy zobaczyć rozgrywające się wczesnośredniowieczne bitwy, zdobywanie warownych obozów oraz walki gladiatorów. Nie brakło również bardziej współczesnych rozrywek – koncertów i pokazów tańca z ogniem, a także zmagań w innych dziedzinach, m.in. konkursów kulinarnych i łuczniczych. Odwiedzający antyczną Gotanię mogli zakupić wyroby rzemieślnicze i przyglądnąć się ich produkcji na miejscowym jarmarku.
W ramach projektu podjęto również działania na rzecz promowania, aktywizowania oraz integrowania mieszkańców Gotanii. W ramach projektu mieszkańcy mogli otrzymać grant na założenie działalności gospodarczej (poparty fachowym doradztwem), a organizacje pozarządowe dotacje pozwalające im realizować swoje pomysły. Prowadzone są również bezpłatne kursy i szkolenia dla osób bezrobotnych, rolników, właścicieli gospodarstw w celu poszerzenia kompetencji zawodowych. Powstał film reklamowy, przedstawiciele regionu uczestniczyli w targach turystycznych, gdzie zachęcali biura podróży do włączenia Gotanii do swoich ofert. Oznakowano okoliczne atrakcje oraz sam dojazd, by turystom łatwiej było wsiąść w wehikuł czasu i odwiedzić to magiczne miejsce, gdzie mieszkańcy, pamiętając o przeszłości, dbają o swoją przyszłość.
Tekst opracowany przez Agatę Motyl.
(zdjęcia: archiwum beneficjenta)