Informacje o projekcie:
- Projekt: Marka lokalna szansą rozwoju przedsiębiorczości na Szlacheckim Szlaku w województwie lubelskim
- Beneficjent: Gmina Mełgiew
- Partnerzy projektu:
- Gmina Gorzków
- Gmina Piaski
- Gmina Rybczewice
- Gmina Spiczyn
- Gmina Wólka
- Fundacja Fundusz Lokalny im. Jana III Sobieskiego - Obszar wsparcia: Bezpieczeństwo, stabilność i wsparcie reform
- Województwo: lubelskie
- Przyznane dofinansowanie: 5 284 955 franków szwajcarskich
- Wkład strony polskiej: równowartość 446 103 franków szwajcarskich
- Okres realizacji projektu: 01.10.2011 r. - 31.12.2016 r.
Osiągnięte rezultaty:
- bezpłatne szkolenia z dziedziny rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności w ramach Szlaku Jana III Sobieskiego,
- seminarium "Rozwój obszaru funkcjonalnego Szlaku Jana III Sobieskiego w oparciu o zintegrowane przedsięwzięcie terytorialne Współpraca - Partnerstwo - Synergia",
- impreza historyczna "Podążaj szlakiem Króla - poznaj historię polskiej potęgi",
- przeprowadzono trzy nabory wniosków dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą, działających przedsiębiorstw oraz organizacji pozarządowych,
- odbyły się 4 wizyty studyjne,
- zorganizowano kampanię promocyjną oferty turystycznej Szlaku Jana III Sobieskiego.
Szlacheckie tradycje Lubelszczyzny na Szlaku Jana III Sobieskiego
Pitne miody, domowe wina i piwa oraz niepowtarzalne mięsiwa, przygotowane według tradycyjnych receptur z dawnych lat – to oferta dla odwiedzających Szlak Jana III Sobieskiego na Lubelszczyźnie. Upamiętnia on symboliczną drogę przebytą przez króla Jana – od narodzin w Olesku, aż po wiedeńską wiktorię.
Szlak jest inicjatywą, która rozwija się już od 2008 roku. Dzięki dofinansowaniu z funduszu szwajcarskiego, pomysł ten wzbogacany jest o coraz to nowsze atrakcje (m.in. kulturalne). Lubelszczyzna jest bowiem miejscem, które doskonale potrafi łączyć przeszłość z przyszłością i wykorzystywać turystykę kulinarną, a Szlak Jana III Sobieskiego jest tego dobrym przykładem.
Nadrzędnym celem projektu jest promowanie marki pod nazwą ”Szlak Jana III Sobieskiego”, co pozwoli zareklamować miejscowe produkty, a turystów zachęcić do odwiedzenia tej części Lubelszczyzny. Tym bardziej, że zwiedzanie Szlaku Sobieskiego łatwo połączyć z innymi atrakcjami. Przybywający tu goście mogą zakosztować wybornych miodów pitnych, wina, piwa, tradycyjnych wędlin i mięsiwa, które przyrządzane według tej samej receptury gościły kiedyś na stołach szlacheckiej Rzeczypospolitej.
Projekt ten wspiera także mieszkańców w rozwijaniu biznesu (szczególnie tego powiązanego z historią i tradycjami regionu). Początkujący przedsiębiorcy mogą się starać o dotacje na założenie własnej działalności oraz uczestniczyć w specjalistycznych szkoleniach, które pomagają zrozumieć zasady funkcjonowania na rynku. Wsparcie w ramach projektu skierowano także do tych, którzy już prowadzą swoje firmy (mają oni możliwość pozyskania grantów na rozwój działalności) oraz do organizacji pozarządowych, chcących rozwijać ideę Szlaku Jana III Sobieskiego i angażujących się w akcje na rzecz lokalnego społeczeństwa. Ponadto w celu szerszej promocji projektu stworzono grę komputerową "Skarb Sobieskiego". Gra pozwala cofnąć się w czasie do XVII wiecznej Europy oraz poznać pozostałości tamtych czasów na współczesnej przestrzeni Lubelszczyzny.
Tekst opracowany przez Agatę Motyl.
(zdjęcia: archwium beneficjenta)