Informacje o projekcie:
- Projekt: Fundusz Partnerski
- Operator: Ecorys Polska Sp. z o. o.
- Beneficjenci końcowi:
- Samorządy polskie i szwajcarskie
- Mieszkańcy i organizacje pozarządowe wybranych regionów - Obszar wsparcia: Alokacja specjalna
- Zasięg projektu: cała Polska
- Przyznane dofinansowanie: 3 400 000 franków szwajcarskich
- Wkład strony polskiej: równowartość 600 000 franków szwajcarskich
- Okres realizacji projektu: 08.12.2010 r. - 31.12.2015 r.
- Strona projektu
Osiągnięte rezultaty:
- realizacja 21 projektów partnerskich,
- realizacja 10 mini-projektów mających na celu wzmocnienie osiągniętych rezultatów,
- utworzenie 21 nowych partnerstw w ramach zrealizowanych projektów i mini-projektów (dotyczy przypadków, gdy partnerzy wcześniej ze sobą nie współpracowali),
- udział polskich organizacji pozarządowych w realizacji 6 projektów,
- podjęcie działań zwiększających rozpoznawalność Funduszu i promujących ideę partnerstw (w tym m. in. wydanie polsko-angielskiej publikacji na temat zrealizowanych projektów).
Razem naprzeciw wyzwaniom
O tym, że razem łatwiej zmierzyć się z wyzwaniami nikogo przekonywać nie trzeba. Zasada ta, wykorzystywana w wielu dziedzinach życia znajduje swoje zastosowanie również na szczeblu samorządów, instytucji oraz regionów. Opierał się na niej Fundusz Partnerski, którego głównym celem było nawiązywanie oraz utrzymywanie współpracy między Polską i Szwajcarią. Fundusz wspierał projekty ukierunkowane na dzielenie się wiedzą oraz korzystanie z wzajemnych doświadczeń. Partnerzy realizowali wspólne działania, czerpali z dobrych praktyk drugiej strony oraz dzielili się know- how.
Łatwiej bowiem poradzić sobie z lokalnymi problemami, jeżeli znajdzie się sposób przetestowany w praktyce, który sprawdził się już wcześniej w innym regionie. Fundusz Partnerski umożliwiał właśnie zdobywanie takiej wiedzy – o metodach działania na rzecz lokalnej ludności, rozwiązywania jej problemów i zachęcania do aktywnego uczestniczenia w życiu politycznym. Wsparcie finansowe można było otrzymać na projekty, które wpływały na poprawę jakości życia na danym terenie (np. poprzez szerszy dostęp do informacji) oraz realizowały politykę zgodną z oczekiwaniami mieszkańców (konsultacje społeczne). Dużą część działań stanowiły pomysły dotyczące samej jakości rządzenia: samorządowcy mogli podejrzeć, jak pracują lokalne władze w Szwajcarii, zobaczyć jak radzą sobie one z problemami (większość regionów styka się z podobnymi do naszych wyzwaniami) oraz nauczyć się sposobów ich rozwiązywania. Zaletą partnerstwa jest jednak to, że nie działa tylko „w jedną stronę”.
Szwajcarskie regiony, chociaż lepiej rozwinięte niż polskie, również mogły nauczyć się od naszych samorządów nowych sposobów promocji, aktywizacji mieszkańców oraz rozwoju turystyki. Co ważne, nawiązane stosunki nie zakończyły się wraz z zakończeniem projektu, ale procentują również obecnie i procentować będą w przyszłości dobrą, stabilną współpracą.
Tekst opracowany przez Agatę Motyl.
(zdjęcie: archiwum Ministerstwa Rozwoju)